Zajímáte – li se o arabskou kulturu, určitě v Tunisku navštivte Monastir. Je to jedno z měst reprezentujících klasickou arabskou kulturu. Arabské historické památky jsou zde v dobrém stavu, což láká nejen turisty, ale i filmaře. Bylo zde natočeno několik historických velkofilmů. Monastir patří k větším městům a najdete ho v jižní části Tuniska, necelých 200 km od hlavního města. Turisté zde nenajdou jen památky, ale také krásné moře a pláže. Monastir je skvěle vybavené turistické centrum, ovšem s běžným místním životem.

Klášter a mauzoleum

Již při příjezdu do města ohromí každého turistu zachovalý opevněný muslimský klášter, ribát, který je jednou z nejzachovalejších staveb. Sloužil po celou dlouhou dobu jako ochranný hrad. Město bylo napadáno vojsky z Evropy nebo z afrického vnitrozemí. Ribát je v současnosti klasickou turistickou atrakcí, žádný z návštěvníků Monastiru tento klášter nevynechá. Monastir je také rodištěm prvního tuniského prezidenta, který je zde i pochován v mramorovém mauzoleu. Místní hřbitov s mauzoleem je další přitažlivou turistickou atrakcí.

Mešity nelze přehlédnout

Jako každé arabské město má i Monastir větší množství mešit. Nejznámější a největší je Velká mešita, která byla postavena již v 9. století. Mešita je v původním stavu, je to jedna z mála staveb, která nebyla rozsáhle rekonstruována. Stojí hned vedle ribátu, muslimského kláštera. Není to příliš zdobená stavba, ale má krásné arkády ze sloupů a lomených oblouků. Turisté navštěvují i novější mešitu z roku 1963, zde je však možno navštívit pouze nádvoří. Do této mešity se vejde kolem tisíce věřících.

Hotely na pobřeží

Většina hotelů v Monastiru se nachází na pobřeží. Velké zahrady a solná jezera lákají k procházkám. Turisté zde mají veškeré pohodlí, přímo v Monastiru je mezinárodní letiště a do dalších měst lze cestovat příměstskými vlaky. Zajdete – li na předměstí, můžete si vychutnávat zvláštnosti místního života.